The English School Staff: 2016-2017

Staff can be contacted on info@englishschool.ac.cy or telephone: 22799300
 
SENIOR LEADERSHIP TEAM
Name Staff Code Title
Mr Graeme Garrett GGA Headmaster
Dr Chris Mavrommatis MAV Deputy Head, Curriculum & Careers
Ms Maria Asvesta ASV Assistant Head Diversity, Student Voice, Citizenship, Community Liaison
Mr Yiannis Georgiou GEO Assistant Head-Pastoral Care of Upper School (forms 4-7)
Ms Antigoni Kiliari KIL Assistant Head-Pastoral Care of Lower School (forms 1-3)
Ms Ursula Pantelides   Assistant Head Timetable, Examinations, Admissions and Data
     
TEACHING STAFF
Name Staff Code Department
Ms Carol Syrimis (HoD) SYR Art and Design Department
     
Ms Xenia Louca (HoD) LOU Biology Department
Dr Maria Koutsoudis MKO Biology Department
Dr Catherine Panayiotou CPN Biology Department
Ms Androulla Parikian APA Biology Department
Ms Monica Perez MYI Biology Department
     
Dr Vart Alteparmakian (HoD) ALT Chemistry Department
Mr Chris Brown BRO Chemistry Department
Ms Antonia Christou ACR Chemistry Department
Dr Sanjay Hurhangee SHU Chemistry Department
Dr Chris Mavrommatis MAV Chemistry Department
Dr Sophia Michaelidou SMI Chemistry Department
Mr George Papageorgiou GPA Chemistry Department
     
Ms Thekla Papastavrou (HoD) TPA Information and Communication Technology Department
     
Mr Stelios Theodosiou (HoD) THE Design and Technology Department
Ms Olia Antoniadou OAN Design and Technology Department
Ms Nicoletta Stavrides STU Design and Technology Department
     
Ms Popi Grouta (HoD) GRU Economics and Business Studies Department
Mr Antonis Antoniou ANT Economics and Business Studies Department
Ms Maria Asvesta ASV Economics and Business Studies Department
Ms Maria Criticos MCR Economics and Business Studies Department
Mr Nemanja Paskulov NEP Economics and Business Studies Department
Ms Antoinetta Skordi ASK Economics and Business Studies Department
     
Ms Shura Economou (HoD) ECO English Department
Ms Maria Constantinou MCO English Department
Mr Yiannis Georgiou GEO English Department
Ms Areti Hadjigeorgiou AHG English Department
Mr Demos Kaoulas DKA English Department
Ms Christina Karaviotou CKA English Department
Dr Selma Karayalcin SKA English Department
Ms Antigoni Kiliari KIL English Department
Ms Karen Mason Corkhill KMA English Department
Ms Anna Melis (2 i/c) AME English Department
Ms Ursula Pantelides UPA English Department
Ms Christina Papadopoulos CPA English Department
Ms Emily Papandreou EMP English Department
Ms Emily Protopapa PRO English Department
Ms Alexandra Souroullas ASO English Department
Ms Roulla Stavrou STV English Department
     
Mr Harutiun Boyadjian (HoD) BOH Geography Department
Mr Jonathan Boyadjian BOY Geography Department
Mr James Lodge JLO Geography Department
Mr Yiannis Tsingos YTS Geography Department
     
Ms Christina Ioakimidou (HoD) CIO Greek Department
Ms Andrie Constantinou ACO Greek Department
Ms Efie Demosthenous DMS Greek Department
Ms Dora Hassapopoulou HAS Greek Department
Ms Andri Ioannou AIO Greek Department
Ms Ioanna Koronaki IKO Greek Department
Ms Stavroulla Lofiti SLO Greek Department
Ms Niki Melanidou NME Greek Department
Ms Marilena Neocleous MAR Greek Department
Ms Ioanna Nicolaou ION Greek Department
Ms Evgenia Nikiforou ENI Greek Department
Ms Maro Polydorou POL Greek Department
Dr Eva Polyviou EPO Greek Department
Mr Panos Polyzogopoulos PPO Greek Department
Ms Vivian Polyzogopoulou VPO Greek Department
     
Ms Maria Stavrou (HoD) STA History Department
Mr James Corkhill JCO History Department
Ms Alexia Haroutunian AHA History Department
Ms Sylvana Jamgochian SJA History Department
Ms Evridiki Kourtoubellides EVK History Department
Mr Andreas Kritikos AKR History Department
     
Mr Philip Georgiades (HoD) PGE Mathematics Department
Ms Stavroulla Ambiza AMS Mathematics Department
Mr Benjamin Boyadjian BBO Mathematics Department
Ms Rena Demetriou DMU Mathematics Department
Mr George Hadjigeorgiou HGU Mathematics Department
Mr Lenos Hadjikos LEH Mathematics Department
Mr Michael Hadjikos MHA Mathematics Department
Ms Myrto Hassapopoulou MYH Mathematics Department
Ms Elena Ignatiou EIG Mathematics Department
Mr Kamil Kutoglu KKU Mathematics Department
Ms Stavroula Mylona Neocleous (2i/c) SNE Mathematics Department
Mr Eleftherios Neoptolemou ENE Mathematics Department
Mr Nicolas Nicandrou NIK Mathematics Department
Mr George Papamichael PAG Mathematics Department
Ms Katerina Papastavrou PAK Mathematics Department
Ms Maria Pericleous MPE Mathematics Department
Mr Charis Sisou CSI Mathematics Department
Ms Maryenda Stefanou STM Mathematics Department
Ms Maria Vaki VAK Mathematics Department
Mr George Zannoupas GZA Mathematics Department
     
Ms Loukia Efthymiou (HoD) EFT Modern Languages Department
Mr Stylianos Andreou STN Modern Languages Department
Ms Rolla Christopoulos RCH Modern Languages Department
Ms Vanessa Crambert CRV Modern Languages Department
Ms Virginia Rengel Kefala VRE Modern Languages Department
Ms Katia Solomidou KSO Modern Languages Department
     
Ms Anne-Marie Tellalis (HoD) AMT Music Department
Ms Leonie Hadjithoma LHA Music Department
Instrumental Specialists:    
Miss Diamanto Yiassemidou   Music Department, Flute
Mr Dusko Zarkovic   Music Department, Clarinet
Ms Monica Theodotou   Music Department, Oboe
Ms. Miriam Butler   Music Department, Bassoon
Mr Gareth Griffiths   Music Department, Trumpet
Ms Kelly Alijani   Music Department, French Horn, Trombone, Low Brass
Ms Miranda Papaneocleous   Music Department, Violoncello
Mr Nick Ioannou   Music Department, Double Bass
Ms Eleni Zeniou   Music Department
Ms Eleni Zavrou   Music Department
Ms Ewa Bartmann   Music Department
Ms Ayse Karaoglan   Music Department
     
Mr Yiannos Papaioannou (HOD) PAP Physical Education Department
Ms Elena Chrysanthou CHU Physical Education Department
Ms Chrysa Goudenoudi CGO Physical Education Department
Mr. Andreas Ioannou ANI Physical Education Department
Ms Rafaella Neocleous RNE Physical Education Department
Mr Xenios Polydorou XPO Physical Education Department
Mr Andreas Sizopoulos ASI Physical Education Department
     
Ms Stavroulla Kapsou (HoD) KAP Physics Department
Mr Charalambos Aristidou CAR Physics Department
Ms Maria Christodoulou MCH Physics Department
Ms Katie Demetriou KDE Physics Department
Ms Despina Lagos DLA Physics Department
Dr Maria Pieri MPR Physics Department
Mr Antonis Stephanou STE Physics Department
Mr Christos Symeonides CSY Physics Department
     
Bishop Chrysostomos FCH Religious Instruction and Religious Education Departmet
Dr Panayiotis Thoma PTH Religious Instruction and Religious Education Departmet
     
Mr Ulker Uzuner (HoD) UUZ Turkish Department
Ms Maria Paraskeva MPA Turkish Department
     
SUPPORT STAFF
Name Staff Code Department
Ms Souzana Anastasiou, MLM General Secretary SAN Administration
Ms Maro Kolia, SLT Secretary KOL Administration
Ms Angela Pericleous, Receptionist APE Administration
Ms Elena Michaelides, Administration Assistant EMI Administration
Ms Serena Tate, HT Personal Assistant SPH Administration
     
Ms Olivia Kyriacou OKY Counselor
     
Ms Natasa Ashiotis, UCAS & Careers / LRC Manager NAT Careers / Library
Ms Elena Bashiardes, Library Assistant EBA Careers / Library
     
Ms Lilian Charis Tourapi LTO Human Resource Manager
     
Mr Costas Farsides, Board Accountant CFA Finance
Ms Argyro Protopapas, Accountant ARG Finance
Ms Krystallo Adamou, Finance Assistant KRY Finance
     
Ms Elena Kazantzi EGR Exams, Assessment, Data and Admissions 
Ms Christina Kkolou CKK Exams, Assessment, Data and Admissions 
     
Mr Demetris Souroullas, ICT Administrator DSO ICT Support
Mr Marios Koupepides, ICT Technician MKU ICT Support
Mr Yiannos Nearchou, ICT Technician YNE ICT Support
     
Ms Despina Giannikouri DGI School Nurse
     
Ms Virginia Bakarian Chemistry Laboratory Assistant VBA Science support
Mr Apostolos Kouroufexis Physics Laboratory Assistant AKO Science support
TBA Biology Laboratory Assistant   Science support
Premises
Mr George Venizelos, Supervisor    Premises
Mr Savvas Charalambous, Worker    Premises
Mr Loizos Loizou, Groundsman    Premises
Ms Maria Andreou, Cleaner    Premises
Ms Darina Antonova, Cleaner    Premises
Ms Georgia Hadjithoma, Cleaner    Premises
Ms Georgia Kyriacou, Cleaner    Premises
Ms Theodora Kyriacou, Cleaner    Premises
Ms Panayiota Charalambidou, Cleaner    Premises
Ms Athinoula Petridou, Cleaner    Premises
Ms Athinoula Roti, Cleaner    Premises









 
.
Follow on Social Media